Cookie-uri

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a respecta cerințele stabilite în Directiva UE din 26 mai 2012 și prevederile Legii nr. 506 din 17 noiembrie 2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice, tuturor vizitatorilor site-ului li se cere consimțământul înaintea transmiterii de cookies în computerele acestora.

Ce sunt cookie-urile?

Cookie-urile sunt fișiere de mici dimensiuni care sunt descărcate pe computer de către browser (ex. Internet Explorer, Chrome, Safari ş.a.m.d.) pentru a îmbunătăți experiența utilizatorului cu site-ul pe care-l vizitează. În continuare descriem informațiile pe care le adună un cookie, cum sunt folosite aceste informații şi de ce este necesară stocarea acestor cookie-uri.

Rolul și avantajele cookie-urilor

Cookie-urile au mai multe roluri, atât pentru utilizator cât şi pentru deţinătorul site-ului.

De exemplu, prin plasarea unui cookie pe calculatorul utilizatorului, site-ul poate reţine setările despre limba în care este citit site-ul (română/engleză), produsele din coş, dacă este vorba de un magazin online, sau anumite setări pe care utilizatorul le-a făcut în mod specific.

De altfel, cookie-urile pot oferi un feedback eficient deţinătorului site-ului cu privire la modul în care este accesat site-ul, care este numărul de utilizatori şi provenienţa acestora, care este comportamentul de vizitare ş.a.m.d. În concluzie, cookie-urile folosesc atât utilizatorului cât şi deținătorului de site.

Avantajele folosirii cookie-urilor sunt multiple. Pentru că rolul unui cookie este să facă legătura dintre browserul clientului şi website, de cele mai multe ori informaţia deja stocată în browser prin cookie ajută serverul să reacţioneze mult mai rapid în unele situaţii, iar în altele să adapteze site-ul în funcţie de informaţiile citite în cookie. Cu alte cuvinte, în funcţie de comportamentul userului care a mai vizitat deja site-ul, informaţia prezentată este personalizată special pentru acesta.

Tipuri de cookie-uri

Există mai multe tipuri de cookie-uri. În primul rând, ele se împart în temporare şi permanente. Cele temporare se setează în funcţie de o sesiune, iar prin sesiune înțelegem de exemplu o logare şi delogare dintr-un cont de email. Astfel, un cookie setat la login se şterge la log out. Cele permanente sunt cele care se setează la vizitarea site-urilor şi nu se mai şterg decât când le expiră perioada de valabilitate sau atunci când sunt şterse în mod expres de user.

Valabilitatea unui cookie

Un cookie poate să aibă perioada de valabilitate de la o sesiune până la câțiva ani sau poate chiar să nu expire niciodată. Desigur, un utilizator poate în orice moment să își șteargă toate cookie-urile din browser.

Cookie-uri proprietare și cookie-uri de la parteneri

Un site poate să folosească propriile cookie-uri sau poate să includă script-uri sau servicii de la site-uri partenere ce vin cu propriile cookie-uri, separat de cele existente deja pe site.

Un exemplu de cookie proprietar este cookie-ul de login sau de sesiune, care ţine minte faptul că un user s-a logat. Acest lucru se întâmplă când login-ul este făcut direct pe site. Dacă, în schimb, userul se loghează cu un cont de social media, de pildă Facebook, atunci şi Facebook poate plasa cookie-uri în browserul utilizatorului. Acest cookie poartă denumirea de „third-party cookie”.

Ce cookie-uri folosește site-ul nostru?

Site-ul manastirea-rasca-transilvana.ro poate folosi cookie-uri pentru setarea limbii în care este citit site-ul, pentru abonarea la newsletter, pentru a reţine datele în formularul de comentarii, precum şi third-party cookies cum ar fi Google Analytics sau cookie-uri setate de script-urile de social media.

Dezactivarea cookie-urilor

Pentru a modifica setările privind utilizarea cookie-urilor sau pentru a dezactiva cookie-urile, puteți accesa secțiunea „Ajutor” din browser-ul dumneavoastră, de unde veți putea alege modul în care doriți să fie utilizate cookie-urile. Vă atragem însă atenția că, în cazul unora dintre cookie-uri, dezactivarea lor va afecta modul în care veți putea naviga pe site-ul nostru sau poate duce chiar la imposibilitatea de a mai vizualiza site-ul.

Link-uri utile despre cookie-uri

http://www.youronlinechoices.com/ro/

http://www.allaboutcookies.org/

Pentru mai multe informații despre cookie-uri şi despre politica site-ului manastirea-rasca-transilvana.ro în ceea ce privește cookie-urile, puteți să ne contactați la adresa staretie@manastirea-rasca-transilvana.ro.