Știri și evenimente

Evenimente

     Actul decizional de înfiinţare a mănăstirii a fost emis la 20 noiembrie 2002 de către Înaltpreasfinţitul Bartolomeu, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului, pe temeiul aprobării Sinodului Mitropolitan nr. 1622 / 2002.

     Piatra de temelie a bisericii mănăstirii a fost sfinţită la 2 aprilie 2003, tot de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Bartolomeu, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi şi asistat de un mare număr de credincioşi.

     În vara anului 2008 casa monahală a fost renovată, astfel că la 20 august 2008, lucrările fiind finalizate, Preasfinţitul Părinte Vasile Someşanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, dimpreună cu un sobor de preoţi, au săvârşit o slujbă de sfinţire a acesteia.

     Purtând hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, o mare sărbătoare pentru mănăstire este prăznuirea Cuvioasei, care adună an de an, la 14 octombrie, numeroşi pelerini însetaţi de binecuvântări şi îndrumare duhovnicească, de rugăciune şi nevoia de iertare.